İKÜKAD İstanbul Kadın Akademisi Platformu Üyelerini Üniversitemizde Ağırladı

İstanbul Kültür Üniversitesi Kadın ve Sosyal Araştırmalar Birimi (İKÜKAD), 23 Ocak Perşembe günü İstanbul Kadın Akademisi Platformu üyelerini “Renklerin Dili ve İş Hayatımıza Etkileri” başlıklı atölye çalışmasını gerçekleştirmeleri için üniversitemizin Ataköy yerleşkesinde ağırladı. 
 

“Kadın-İletişim-Dil ve Söylem”

İstanbul Kültür Üniversitesi Kadın ve Sosyal Araştırmalar Birimi (İKÜKAD), 28 Kasım Perşembe günü Önder Öztunalı Konferans Salonu'nda “Kadın-İletişim-Dil ve Söylem” başlıklı etkinlikle kadının Türk kültürüne yerleşmiş söylemlerdeki yerini ele aldı. Sosyolog Serap Duygulu, toplumsal boyutta kadınların yaşadığı sıkıntıları, ortak kültürde kadınların konumlandığı yeri dilimize yerleşen söylemler üzerinden örneklendirerek açıkladı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı ile T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Kadına Yönelik Şiddete Karşı “Mercan" Seferberliği Başlatıldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Kadın ve Sosyal Araştırmalar Birimi (İKÜKAD) Başkanı Prof. Dr. Işıl Zeybek, T.C. Cumhurbaşkanlığı ile TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen etkinlikte üniversitemizi temsil etti. 
 

İKÜKAD ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kulübü’nden “Kadın Cinayetlerini Durduracağız” Mesajı...

İstanbul Kültür Üniversitesi Kadın ve Sosyal Araştırmalar Birimi (İKÜKAD) ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kulübü (TCEK) iş birliğinde, “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında bir söyleşi gerçekleştirildi. Türkiye’de yaşanan çoğu kadın cinayetini gönüllülük esasıyla ele alan ve davalarını savunan Avukat Sibel Önder, 26 Kasım Salı günü Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda düzenlenen “Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddette Gelinen Sok Nokta” konulu etkinlikte, katılımcılara çarpıcı bilgiler aktardı.

İKÜKAD Tarafından Gerçekleştirilen “Yeni Nesil Girişimcilik” Etkinliğiyle Öğrencilerde Farklı Bir Bakış Açısı Yaratıldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Kadın ve Sosyal Araştırmalar Birimi (İKÜKAD), 4 Kasım 2019 Pazartesi günü, 3Gen Teknoloji Kurucu Ortağı Engin Özgen ile NTV Sunucusu, Öğretim Görevlisi Sami Altınkaya’yı ağırladı.

Sosyal Medyanın Başladığı Yerde Mahremiyet Bitiyor mu?

İstanbul Kültür Üniversitesi Kadın ve Sosyal Araştırmalar Birimi (İKÜ-KAD), “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” kapsamında hem kız çocuklarını hem de ebeveynlerini yakından ilgilendiren güncel bir soruna yönelik “Sosyal Medya ve Mahremiyet İhlali” başlıklı söyleşi gerçekleştirdi. TRT Haber Spikeri Fulin Arıkan’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide, Öğr. Gör. Sosyolog Serap Duygulu ve Avukat Leyla Yüzücü, ebeveynlerin sosyal medyada çocukları ile ilgili paylaşımlar yapması konusunu tartıştı.

Kadına Karşı Şiddete Birlikte "Dur" Diyelim!

2019 yılının sadece ilk 6 ayında 214 kadın cinayeti yaşandı… Geçtiğimiz Ağustos ayında ise isimlerini duyamadığımız 49 kadın daha eski eşi/sevgilisi tarafından öldürüldü… Eylül ayında ise yine kadına yönelik şiddet haberleri görmeye devam etmekteyiz. Kadına yönelik şiddet haberlerinin ve kadın cinayetlerinin rakamlarının azalması için tüm toplumumuz adına sağduyu diliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda konu ile ilgili gerçekleştirdiğimiz etkinliklere, seminerlere, söyleşilere bu yıl da devam edeceğiz…

“Atatürk’ün En Sevdiği Şarkılar” Söylendi

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kulübü ile Gösteri Sanatları Kulübü iş birliğinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında “Atatürk’ün En Sevdiği Şarkılar” başlıklı bir etkinlik düzenlendi. 16 Nisan Salı günü saat 12.00’de Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte Gösteri Sanatları Kulübü korosu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü en sevdiği şarkılarla anmak amacıyla “Yemen Türküsü”, “Çanakkale Türküsü” ve “Selanik Türküsü”nü seslendirdi.